איך לעזור למתבגר לרדת במשקל?

השמנת נוער היא בעייה הולכת וגדלה ו-גם מסוכנת.
כמו בכל מצב שבו נדרשת ירידה במשקל אין כאן כדור פלא שיסייע למתבגר לרדת במשקל. יחד עם זאת, אין צורך להרים ידיים, עדיין אתם יכולים לסייע למתבגר בהקניית הרגלים בריאים שיישארו איתו לאורך כל חייו.

שיחה מלב אל לב
אם ילדכם סובל מעודף משקל סביר להניח שהוא יודע זאת היטב וסובל מכך לא מעט. את המתבגר פחות מעניינים הסיכונים שטומנת ההשמנה לטווח הקצר והארוך, אלא הרבה יותר ההשלכות החברתיות והנפשיות שהשפעתן גדולה ומציקה הרבה יותר. הציעו אוזן קשבת, פתיחות ועזרה בפתרון הבעייה.
אפשר לדוגמא לומר לילד: "אני לא יכולה לשנות את משקלך, זה כמובן תלוי בך. מה שאני כן יכולה זה לעזור לך לעשות את הבחירות הנכונות".

דימויים לא מציאותיים
המשקל ודימוי הגוף עלולים להיות נושא רגיש מאוד, במיוחד בקרב מתבגרות. דאגי להזכיר לביתך שבמציאות אין משקל אידיאלי וגוף מושלם שהוא אחיד לכולם. המשקל הנכון לאדם אחד יכול לא להתאים לאדם אחר.
במקום לדבר על שומן ורזון התמקדי בהרגלים המעודדים משקל בריא. תוכלי להיעזר בדיאטנית או ברופא המשפחה על מנת לקבוע את המשקל המתאים לילדתך לפי הגיל, הגובה ומצבה הבריאותי הכללי.


התנגדו לפתרונות מהירים
עזרי למתבגר להבין כי הירידה במשקל והשמירה על המשקל הרצוי, הם התחייבות שעליו לקחת למשך כל חייו.
דיאטות אופנתיות המבטיחות תוצאות מיידיות עלולות לפגוע בבריאותו של המתבגר הגדל: לדלל את מאגרי הברזל, הסידן וויטמינים ומינרלים חיוניים נוספים. גלולות הרזייה ואמצעי הרזייה מהירים אחרים אינם פותרים את שורש הבעיה ועלולים להוות, כשלעצמם, גורמי סיכון.
אפילו התעקש המתבגר להשתמש באמצעים אלו, התוצאות אותן ישיג הם קצרות טווח. אם לא ישתנו הרגלי האכילה והפעילות המשקל יחזור לקדמותו, בדרך כלל עם תוספת ריבית…

עודדו פעילות גופנית
מתבגרים זקוקים לשעה של פעילות ביום. הכוונה אינה רק לשעה רציפה של פעילות. גם פעילויות קצרות יותר לאורך היום עוזרות בשריפת קלוריות.
פעילות ספורטיבית בבית הספר או בחוגים הינה דרך מעולה לשמור על רמת פעילות טובה. אם המתבגר אינו נמשך לספורט או מסיבה כלשהי נמנע מפעילות קבוצתית, עודדי אותו ללכת לביה"ס ברגל או לרכב באופניים, להיות פעיל אחה"צ ברכיבה, סקייטים או אפילו להוציא את הכלב לטיול … אפשר גם לשתף אותו מעט בעבודות הבית או לאפשר לו משחקי ווידאו המלווים בפעילות גופנית.


הציעו ארוחת בוקר

אם המתבגר שלך נאבק בשעון המעורר כדי להספיק לישון רק עוד קצת, יהיה וודאי קשה לשכנע אותו לקום מוקדם יותר לארוחת הבוקר.
אך אסור לשכוח שארוחת הבוקר היא מאוד חשובה – ארוחת בוקר מאוזנת תקפיץ את חילוף החומרים של המתבגר ותספק לו אנרגיה שלה ידרש במהלך היום. יתירה מזאת, הארוחה גם תמנע ממנו אכילת יתר במהלך היום.
אם ארוחת בוקר הכולל דגנים מחיטה מלאה או לחם מלא אינם לטעמו של המתבגר שלך, אפשר להציע לו אלטרנטיבות כמו פיסות גבינה צהובה, פרי, ביצה, אגוזים וכו'.

 

 

עודדו אכילת נשנושים בריאים
 
קשה מאוד לעמוד בפיתויי החטיפים שלעיתים מצויים גם בין כתלי בית הספר.
הציעו למתבגר להחליף לפחות פעם ביום את החטיף בחטיף "ביתי":
– פירות
– ירקות חתוכים
– יוגורט דל שומן (לא בימים חמים כמובן)
– רצועות גבינה צהובה
– קרקרים מחיטה מלאה
 
 

 

 

שימו לב לגודל המנה
עודדו את המתבגר בבית ומחוץ לבית, לאכול לאט ולהפסיק לאכול ברגע שהוא מרגיש מלא.
במקום 3 משולשי פיצה, הוא עשוי להסתפק במשולש אחד או בחצי צלחת פסטה במקום צלחת מלאה.
אפשרי גם להזמין בחוץ מנות קטנות יותר, להתחלק במנה עם מישהו נוסף או להזמין מראש מנה קטנה יותר.
 
 
 
גם משקאות מכילים קלוריות
קשה להתעלם מכמות הקלוריות שמכילים משקאות תוססים, מיצי פרי וקפה. אם המתבגר ישתה מים במקום הוא עשוי לחסוך לו מאות קלוריות ביום. על מנת לגוון אפשר להחליף את המים מידי פעם בסודה לשתייה.

 

הארוחה היא עניין משפחתי
במקום לבדל את הרגלי האכילה של המתבגר אמצו הרגלי אכילה המחייבים את כל בני המשפחה.
אחרי הכל, אכילת מזונות בריאים ופעילות גופנית מתאימים לכל אחד.
– עודדו את כל בני המשפחה לאכול יותר פירות, ירקות, מוצרים מחיטה מלאה (לחם מלא, קורנפלקס מחיטה מלא, ספגטי מחיטה מלא, אורז מלא ועוד). הניחו את המזונות במקומות שקל להגיע אליהם ושמשו מופת בעצמכם.
– המנעו ככל האפשר מהכנסת מזון מהיר, ג'אנק פוד, הבייתה.
– נסו מתכונים חדשים או אלטרנטיבות בריאות לארוחה המשפחתית.
– אכלו במטבח או בחדר האוכל ולא מול הטלויזיה או המחשב.
– צמצמו "זמן מסך". במקום תכננו פעילות משפחתית משותפת כמו הליכה בשעות הערב, רכיבה משותפת באופניים, הליכה למגרש משחקים ועוד.

 

היו חיוביים
הקבלה שלכם את המתבגר השמן היא חשובה. הקשיבו לדברים שמציקים לו, שבחו אותו על המאמצים וההתקדמות שעשה עד עתה. הבהירו למתבגר שהאהבה שלכם אליו הינה ללא תנאי, כולל ללא התנאי של ירידה במשקל.

אם המתבגר נלחם בדימוי עצמי נמוך ואינו מסוגל להתמודד עם עודף המשקל בדרכים בריאות רצוי שתשקלו קבוצת תמיכה, סדנא להרזיה או התייעצות מקצועית עם תזונאית. תמיכה נוספת זו עשויה להעניק למתבגר כלים להתמודד מול הלחץ הקבוצתי, להעלות את הדימוי העצמי ולהיות בשליטה על משקלו. כל אלו יכולים לשמש אותו לאורח חיים ולמשקל בריא לאורך חייו.