פרוביוטיקה להורדת כולסטרול

 

 

 

 

מחקר שהוצג בכנס של האגודה האמריקאית לקרדיולוגיה (5 נובמבר 2012) מצא כי נטילת שני מינונים של פרוביוטיקה ליום מורידה רמות גבוהות של כולסטרול בדם.
פרוביוטיקה הם מיקרואורגניזמים (חיידקים הגדלים באופן טבעי במעי) ומיוחסות להם השפעות בריאותיות מיטיבות. מקורות שכיחים לצריכת פרוביוטיקה הם יוגורט פרוביוטי ותוספי מזון.

מחקרים קודמים הראו כי חיידק מהונדס גנטית בשם לקטובצילוס רוטרי NCIMB 30242, גרם לירידה של הכולסטרול "הרע" (כולסטרול-LDL).
במחקר הנוכחי בדקו החוקרים האם אותו חיידק מוריד את רמות הכולסטרול "הרע" ואת האסטרים של כולסטרול – מולקולות של כולסטרול המתחברות לחומצות שומן ומרכיבות את רוב הכולסטרול בדם. מולקולות אלו נמצאו קשורות לסיכון מוגבר למחלות לב.
במחקר השתתפו 127 איש הסובלים מכולסטרול גבוה, מחציתם נטלו את החיידק הפרוביוטי פעמיים ביום, ומחציתם קיבלו כמוסות דמה (פלסבו).
לאחר 9 שבועות רמות ה-LDL כולסטרול של אלו שנטלו את הפרוביוטיקה היו נמוכות ב-11.6%  מאלו שנטלו את כמוסות הדמה. יתירה מזאת, הכולסטרול אסטרים ירדו ב-8.8% בהשוואה לקבוצת הביקורת.
המשתתפים נטלו מינון של 200 מ"ג פרוביוטיקה ליום, מינון שהוא נמוך בהרבה מסיבים תזונתיים מסיסים, או מוצרים טבעיים אחרים הנצרכים להורדת כולסטרול – במרבית המוצרים הטבעיים להורדת כולסטרול מומלץ על מינון של 25-2 גרמים ליום.
זוהי הפעם הראשונה בה נמצאה השפעה של פרוביוטיקה על כולסטרול אסטרים הנחשבים לגורמי סיכון ליצירת פקקת בעורקים ולמחלות לב וכלי דם.