שתיית קפה מפחיתה סיכון לסוכרת מסוג 2

 coffee_diabets

 

שתייה ממוצעת של כוס וחצי קפה (כ-360 מ"ל) ליום במשך 4 שנים מפחיתה את הסיכון לסוכרת מסוג 2. כך על פי תוצאות מחקר שפורסם באפריל 2014 בכתב העת Diabetologia (כתב העת של האגודה האירופאית לחקר הסוכרת). המחקר נערך בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד.

החוקרים בחנו נתונים של שלושה מחקרי תצפית גדולים שהכילו מידע מפורט על תזונה ומצב בריאותי. המידע נאסף כל 2-4 שנים במשך 20 שנה.

המחקר כלל 123,733 גברים ונשים, מתוכם תיעדו המחברים 7,269 חולי סוכרת מסוג 2. תוצאות המחקר הראו כי אלו שהגדילו את צריכת הקפה שלהם בכוס אחת ליום למשך 4 שנים, הפחיתו את הסיכון לסוכרת מסוג 2 ב-11%. מאידך, משתתפים שהפחיתו את הצריכה לכוס אחת ביום, או פחות מזה, היו בסיכון מוגבר ב-17% לסוכרת מסוג 2. משתתפים שצריכת הקפה היומית שלהם הייתה שווה או גבוהה מ-3 כוסות ליום היו בסיכון הנמוך ביותר לסוכרת מסוג 2 – סיכון נמוך ב-35% בהשוואה למשתתפים שצריכת הקפה שלהם הייתה הנמוכה ביותר.

במחקרים אלו נבדק גם הקשר בין שינויים בצריכת קפה נטול קפאין ותה במשך 4 שנים, לבין הסיכון לסוכרת מסוג 2. תוצאות המחקר הראו כי לשינויים בצריכת קפה נטול קפאין ותה לא הייתה כל השפעה על הסיכון לסוכרת מסוג 2.

לדברי החוקרים ממצאי המחקר תואמים מחקרי תצפית קודמים שמצאו כי שתייה מוגברת של קפה מפחיתה את הסיכון לסוכרת מסוג 2. השפעה זו הושגה בתוך זמן קצר יחסית והיא מחזקת את הראייה החדשנית של הקשר בין שינוי הרגלי השתייה של קפה לבין הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2.