מה קורה לשומן החום באכילה מוגזמת?

מה קורה לשומן החום באכילה מוגזמת?

חוקרים באוניברסיטת בוסטון מצאו כי אכילת יתר של מזונות עתירי קלוריות מובילה לא רק לעלייה בייצור תאי שומן לבנים (התאים האופייניים להשמנה) אלא, גם לחוסר תפקוד של תאי השומן החומים. המחקר התפרסם בכתב העת Journal of Clinical Investigation בשנת 2014. השומן החום הוא שומן ייחוד המייצר חום ושורף אנרגיה.

מחקר זה הוא הראשון שמצא כי אכילת יתר גורמת ל"הלבנה" של תאי השומן החומים. בעזרת מודלים ניסיוניים מצאו החוקרים כי תזונת-יתר גורמת לפגיעה בכלי הדם הסמוכים לתאי השומן החומים, ובדרך זו מפחיתה את מעבר החמצן לתאים. כתוצאה מכך תאי השומן החום מאבדים את יכולתם לשרוף חומצות שומן ולייצר חום. לתופעה זו עלולות להיות השלכות על התפתחות מחלות מטבוליות כמו סוכרת או מחלת לב.
לדברי העומד בראש המחקר, בתקופה קדומה יותר בה בני האדם היו ציידים ולקטים, חלפו לעתים ימים מספר עד שהתאפשר להם לאכול. מסיבה זו, להצטברות אנרגיה בתאי הדם הלבנים היה יתרון גדול. אולם כיום אספקת מזון רציפה ועשירה והצטברות גדולה של תאי שומן לבנים גורמת לנו לנזק.

מחקר זו מראה לראשונה כי אכילת יתר גורמת להרס תאי השומן החום ולפגיעה בתפקודם. יש צורך במחקרים נוספים על מנת לבחון אם דיכוי הרס תאי השומן החום יכול לעזור לנו במלחמה בהשמנה.