המפתח לחיים ארוכים

longevity_gene

 

 

מחקר חדש מצא כי תוחלת החיים באנשים הנושאים גן מסוים היא הארוכה ביותר. המחקר הוצג בכנס המדעי של החברה לחקר ההזדקנות שנערך בתאריכים 5-9 בנובמבר 2014, בוושינגטון, ארה"ב.

חוקרים גילו כבר לפני למעלה מעשור כי לאנשים הנושאים גן מסוים, הידוע בשם CETP, יש סיכוי גדול יותר לחיים ארוכים – לעבור את גיל 90 ואפילו את גיל 100.

המחקר החל בשנת 1990 במכללת אלברט איינשטיין לרפואה בניו יורק. במחקר השתתפו כ-400 יהודים ממוצא אשכנזי בלבד החיים בניו יורק וסביבתה. בתחילת המחקר היו הנבדקים בני כ-97 והמעקב אחריהם נמשך 11 שנים. במחקר נמצא כי אחוז גבוה מהם נושאים את הגן CEPT. כמו כן רמת הכולסטרול "הטוב" (HDL-C) בדמם הייתה גבוהה במיוחד.

לדברי החוקרים הגן CETP נוטל חלק בחילוף החומרים של כולסטרול והוא מעלה את הכולסטרול "הטוב" ומעודד יצירה של חלקיקים גדולים במיוחד של ה-HDL-C.. לדבריהם, ממצאים אלו עשויים לעודד פיתוח טיפולים המחקים את פעולת גן ה-CETP. חברות תרופות החלו כבר ביצור מעכבי CEPT בתקווה לחקות את התהליך בו הגן מעלה את רמות ה-HDL.
מחקרים שבוצעו בעבר הראו קשר בין CETP לבין סיכון מופחת יותר להתפתחות מחלות לב ושבץ ותפקוד מנטלי לקוי השכיחים בזקנה. לדברי ד"ר לואיג'י פונטנה, העומד בראש תכנית המחקר לאריכות ימים שבאוניברסיטת וושינגטון, רמות גבוהות של כולסטרול "טוב" הם רק חלק מהפאזל לאריכות ימים. כיום נחקרים גורמים רבים העשויים לתרום לקידום חיים בריאים יותר וארוכים יותר והם כוללים גנים שונים, דיאטה ופעילות גופנית. לשינויים באורח החיים תפקיד חשוב בקידום איכות ואורך החיים.