צרכני קולה חשופים לגורם מסרטן

cola

 

 

צרכנים של משקאות מוגזים נחשפים למרכיב המגביר את הסיכון לסרטן, כך על פי מחקר שפורסם ב-18 בפברואר 2015, במהדורה המקוונת של המגזין PLOS ONE.
תוצר לוואי המתקבל בהכנת סוגים מסוימים של צבע קרמל  (4-methylimidazole ,4-MEI) ידוע כבעל פוטנציאל מסרטן. צבע הקרמל הוא מרכיב נפוץ בקולה ובמשקאות קלים אחרים. חוקרים מהמשרד לבריאות הציבור בארה"ב בחנו את שיעור צריכת המשקאות המוגזים המכילים צבע קרמל במטרה לגלות את חשיפת האוכלוסייה למרכיב הבעייתי. תוצאות המחקר הראו ש44-58% מהאוכלוסייה מעל גיל 6 צורכים לפחות פחית אחת של משקה קל ליום.

לדברי מחבר המחקר, פרופ' נחמן קיב, צרכנים רבים של משקאות קלים נחשפים מידי יום לגורם בעל פוטנציאל מסרטן אותו מוסיפים היצרנים למשקאות למטרה אסתטית בלבד. "חשיפה מיותרת זו לאורך זמן מהווה איום על בריאות הציבור ומעלה ספק בהתרת השימוש ללא הגבלה בצבע הקרמל הנהוגה כיום".

במהלך שנת 2013 ובתחילת 2014 פורסם מחקר בו נבדקו 110 דגימות של משקאות קלים שנקנו בחנויות באזור קליפורניה וניו יורק. למרות שהמחקר היה קטן מידי מכדי להמליץ על מותג זה או אחר, או להסיק מסקנות על מותגים ספציפיים, התוצאות הצביעו על ריכוזים שונים של הגורם המסרטן שנמצאו אפילו באותו סוג של משקה; לדוגמא, בדייאט קולה, חלק מהדגימות הכילו ריכוזים גבוהים של הרכיב, ובחלקן הריכוזים היו נמוכים מאוד.

המגזין Consumer Reports (מגזין צרכני אמין וידוע אשר מבוסס על מחקרי צרכנות) עתר למנהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) במטרה להגביל את ריכוז ה-4-MEI במשקאות או במזונות. המטרה הסופית היא שכל משקה או מזון שיכיל ריכוז גבוה מהמותר של הרכיב המסרטן יישא תווית אזהרה.

לדברי פרופ' נחמן "קביעת הריכוז המרבי של 4-MEI במשקאות תתרום משמעותית להפחתת הסיכון המוגבר לסרטן הנובע מחשיפה מיותרת לגורם המסרטן".