תזונה ובריאות נפשית

brain-healthy-food

 

סקירה מדעית שפורסמה במהדורה האחרונה לשנת 2015 של כתב העת The Lancet Psychiatry מדגישה את תפקידה החשוב של תזונה מאוזנת בשמירה על בריאות הנפש.

הסקירה המדעית נערכה ע"י חברי האגודה לחקר הקשר בין תזונה לפסיכיאטריה (ISNRP) והתמקדה בחשיבות, במחקר ובעתיד של רפואה תזונתית. לדברי אחד החוקרים, ויסנט בלאנזה (מרצה בכיר לפסיכיאטריה), התזונה הפכה לגורם עיקרי לשכיחות הגבוהה של מחלות נפש נפוצות, כמו לדוגמה דיכאון. חשיבותה של התזונה בפסיכיאטריה אינה פחותה מחשיבותה בתחומי רפואה אחרים כמו קרדיולוגיה ואנדוקרינולוגיה.

האגודה לחקר הקשר בין תזונה לפסיכיאטריה הוקמה בשנת 2013.  מטרת האגודה היא לקדם מחקרים מדעיים באיכות גבוהה שעיקרם מניעה וטיפול במחלות נפש באמצעות התערבות תזונתית.

לדברי בלאנזה, "המוח זקוק לכמות מספקת של רכיבי תזונה חיוניים ע"מ לתפקד בצורה אופטימלית. רכיבים אלו כוללים חומצת שומן מסוג אומגה 3, חומצות אמינו חיוניות ויטמינים (B12 וחומצה פולית), ויטמין D, ומינרלים כמו אבץ, מגנזיום וברזל".

תזונה מאוזנת ואיכותית, כמו הדיאטה הים-תיכונית, אמורה לספק את רכיבי התזונה החיוניים. בכל מקרה, במידה ומתגלים חסרים, מומלץ להיעזר בתוספי מזון.

בסקירה המדעית טוענים המומחים כי מחקרים הראו קשר בין צריכת הדיאטה הים-תיכונית לבין סיכון מופחת למחלות לב וכלי דם ופגיעה קוגניטיבית. כיום אנו יודעים שדיאטה ים-תיכונית מפחיתה את הסיכון לדיכאון. עוד מוסיפים המומחים, כי האטיולוגיה של מחלות נפש והטיפול בהן הוא נושא מורכב. הציפייה שמצבם של המטופלים ישתפר רק בעזרת טיפול תרופתי היא ראייה מצומצמת מאוד של המציאות.