נוגדי חמצון מזרזים התפשטותם של תאים סרטניים

antioxidants_cancer2

מחקר שפורסם ב-7 באוקטובר 2015 בכתב העת Science translational Medicine מצא כי נטילת נוגדי חמצון (אנטי-אוקסידנטים) עלולה להכפיל את מספר הגרורות של החולים בסרטן העור (מלנומה). מחקר זה מחזק מחקרים קודמים שמצאו כי נוגדי חמצון גורמים להרעה במצבם של חולים בסרטן הריאות.

בינואר 2014 מצא צוות החוקרים באוניברסיטת גטנבורג בשבדיה, כי נטילת נוגדי חמצון גרמו לזירוז והחמרה של סרטן הריאות בעכברים. עכברים שקיבלו נוגדי חמצון פתחו גידולים נוספים ואגרסיביים יותר. ניסויים דומים שנערכו בתאי סרטן אנושיים אששו תוצאות אלו.

מחקרים רבים מצביעים על רדיקלים חופשיים כאחד הגורמים למחלות סרטניות. החוקרים סברו כי נוגדי חמצון, הנלחמים ברדיקלים החופשיים, עשויים להגן מפני המחלה ו/או לעכב את קצב התפתחותה.

צוות החוקרים באוניברסטת גטנבורג מצא כי חומרים המכילים נוגדי חמצון גורמים להכפלת מספר הגרורות בסרטן העור המסוכן ביותר – מלנומה ממאירה. לדברי פרופ' מרטין ברגו, שעמד בראש המחקר, בניגוד למחקר בסרטן הריאות, במחקר זה לנוגדי החמצון לא הייתה כל השפעה על הגידול הראשוני, אולם הם גרמו לגידול לשלוח מספר גדול יותר של גרורות. במקרה של מלנומה הנזק הוא גדול יותר משום שהגידול הראשוני אינו מסוכן כשלעצמו וניתן להסירו בקלות יחסית, אולם הגרורות הסרטניות הן סיבת המוות העיקרית במלנומה ולכן עלייה במספר הגרורות עלולה להיות קטלנית. ניסויים שנערכו בתרביות תאים של אנשים שחלו במלנומה הביאו לתוצאות דומות.

להימנע מתוספי מזון המכילים נוגדי חמצון
לדברי פרופ' ברגו נטילה של תוספי מזון המכילים נוגדי חמצון עלולה לזרז את ההתפתחות של גידול קטן או נגע טרום ממאיר, שני מקרים שקשה מאוד לאבחן בטרם עת. חולי סרטן רבים נוטים ליטול תוספים המכילים נוגדי חמצון מתוך הנחה שגויה שהם יסייעו להם במלחמתם במחלה. לאור המחקר הנוכחי וניסויים קליניים שנערכו בעבר עולה, כי על אנשים שאובחנו לאחרונה במחלת הסרטן להימנע מנטילת תוספים אלו.

קרם הגנה
מלנומה היא מחלה סרטנית נפוצה ההולכת ומתרחבת בעולם המערבי, ושיעורי התמותה בה הם גבוהים. תפקידם של נוגדי החמצון רלוונטי במיוחד במקרה של מלנומה. התאים הסרטניים במלנומה עלולים להיות חשופים לנוגדי חמצון לא רק באמצעות תוספי מזון אלא באמצעות קרמים שונים וקרמים המעודדים שיזוף שלעיתים קרובות מכילים בטא קרוטן ו/או ויטמין E – נוגדי חמצון שעלולים להשפיע על תאי המלנומה באותו אופן בו משפיעים אלו הנמצאים בתוספי המזון. כיום נערכים במכון ניסויים הבוחנים את ההשפעה של נוגדי החמצון המצויים בקרמים על תאי מלנומה.

מחלות סרטניות אחרות
לדברי פרופ' ברגו כיום נחוצים בדחיפות מחקרים שיבחנו את השפעתם של נוגדי חמצון נוספים על מחלות סרטניות אחרות "זאת במטרה לקבל מידע אמין ומלא על התפקיד שממלאים הרדיקלים החופשיים ונוגדי החמצון בתהליך ההתפתחות של מחלה סרטנית".