לדווש כל הדרך ללב בריא

bicycle-heart

מחקרים שפורסמו לאחרונה מצאו כי רכיבה על אופניים מפחיתה את הסיכון למחלות לב וליתר-לחץ-דם.

המחקר הראשון התפרסם ב-31 באוקטובר 2016 בכתב העת Circulation. המחקר נערך בדנמרק ועקב במשך שנים אחר אלפי אנשים בגילאים 50-65. מבין המשתתפים לאלו שנהגו לרכב על אופניים היה סיכון מופחת ב-25% להתפתחות מחלת לב בהשוואה לאלו שלא רכבו כלל על אופניים. עוד נמצא, כי לאחר מעקב של 20 שנה מספר התקפי הלב שעברו אלו שרכבו על אופניים בשעות הפנאי, או בדרכם למקום עבודתם, היה נמוך ב-11-18% בהשוואה לאלו שלא נהגו לרכב.

לדבר פרופ' אנדרס גרונטבד, מחבר המחקר, מציאת זמן לפעילות גופנית מהווה אתגר לאנשים רבים. מסיבה זו הוא ממליץ לכל העוסקים בתחום של מניעת מחלות וכלי דם לעודד אנשים להשתמש באופניים ככלי תחבורה. צוות המחקר מדגיש כי אין המחקר מוכיח שרכיבה על אופניים היא המענה האולטימטיבי להפחתת הסיכון למחלות לב, אולם תוצאות המחקר מהוות אינדיקציה ברורה לתרומה של רכיבה על אופניים לבריאות הלב.

המחקר השני נערך בשבדיה ועקב במשך עשור אחר 20,000 איש בגילאים 40-60. בהשוואה לאלו שלא רכבו על אופניים כלל, אלו שנהגו לרכב על אופניים באופן קבוע למקום עבודתם סבלו פחות מהשמנה, יתר-לחץ-דם, כולסטרול גבוה וסוכרת – כולם גורמי סיכון ידועים למחלות לב. המחקר פורסם ב-31 באוקטובר 2016 בכתב העת Journal of the American Heart Association.

לדברי מחבר המחקר פרופ' פול פרנקס "זהו מסר שמטופלים יאמצו ביתר קלות בהשוואה להרשמה לחדר כושר, ריצה או השתתפות בקבוצת ספורט כלשהי "… אף פעם לא מאוחר מידי ליהנות מאורח חיים פעיל. שיפור ניכר חל בבריאות הלב וכלי הדם באנשים שהחליפו את הגעתם הפסיבית למקום העבודה ברכיבה על אופניים".