צליאק (דגנת, כרסת)

צליאק (דגנת, כרסת)

[ad#צליאק]

למה ישנם ילדים החולים בצליאק?  סימנים למחלת הצליאק  איך אני יודע אם חליתי בצליאק?  מאכלים שכדאי להישמר מהם

גלוטן הוא חלבון הנמצא בחיטה, שיפון ובשעורה הנמצאים בשפע במאכלים שאנו אוכלים מידי יום.

ללא גלוטן

אם אתם אוכלים לחם, פיצה או קורנפלקס אתם וודאי אוכלים גם גלוטן.
רוב האנשים יכולים לאכול מזונות המכיל גלוטן ללא שום בעיה. אולם אצל כמה מהאנשים אכילת גלוטן עלולה לגרום לגוף שלהם להגיב. בעיה כזו קרויה: מחלת הצליאק.

המזון עובר מן הפה אל הקיבה, שהיא חלק ממערכת העיכול שלך.  חלק חשוב ממערכת העיכול הוא המעי הדק.  על גבי המעי נמצאים סיסים שהם חלקיקים מיקרוסקופיים (כל כך קטנים שאפשר לראות אותם רק בעזרת מיקרוסקופ). לסיסים תפקיד חשוב בספיגת המזון במעי.

אם אדם עם צליאק אוכל גלוטן – פרוסת לחם למשל – מערכת החיסון של הגוף מגיבה מייד.
בדרך כלל המערכת החיסונית מגנה על גופנו מפני מחלות וזיהומים. אצל אנשים החולים במחלת הצליאק הגוף מתחיל להרוס את הסיסים שבמעיים.  מעיים ללא סיסים אינם יכולים לספוג את רכיבי המזון, הויטמינים והמינרלים שהגוף זקוק להם. התוצאה היא שהבריאות וההתפתחות התקינה עלולים להיפגם.  גם אם הילד חולה הצליאק יאכל הרבה, זה לא ישנה את העובדה שהגוף שלו לא יוכל לספוג את רכיבי המזון ההכרחיים והוא עלול גם לחלות למשל באנמיה משום שהגוף שלו לא מקבל מספיק ברזל.

למה ישנם ילדים החולים בצליאק?
אף אחד לא יודע בביטחון מדוע יש ילדים (ומבוגרים) החולים במחלת הצליאק. ממחקרים שנעשו עולה ההשערה כי מחלת הצליאק היא תורשתית. יש לך סיכוי של 10%-5% להיות חולה במחלת הצליאק, אם אחד מבני המשפחה שלך חולה במחלה.
מחלת הצליאק נפוצה בארצות צפון אירופה ובארצות הברית: בארצות הברית אחד מתוך 133 איש חולה במחלה.  רבים מהחולים במחלת הצליאק אינם יודעים זאת.  למזלנו, כיום, גם בישראל, המודעות למחלת הצליאק עלתה והבדיקות לאבחון המחלה נעשו משוכללות ומדויקות יותר.

סימנים למחלת הצליאק
כמה מהסימנים הידועים למחלת הצליאק הם: שלשולים, חוסר תיאבון, כאבי בטן, הרגשת נפיחות בבטן, הפרעות בגדילה ומשקל נמוך מידי. רבים מהילדים החולים במחלה מאובחנים כבר בגילאים שבין שישה חודשים עד שנתיים.  זה הגיוני משום שבגילאים האלו הם טועמים לראשונה מזונות המכילים גלוטן.
אצל חלק מהאנשים הסימנים למחלה מופיעים בהדרגה. חלק אחר מהאנשים יגיב באופן קיצוני לגלוטן בשבוע אחד, ובשבוע שלאחריו התגובה תהיה פחות קיצונית. מסיבות אלו חלק מן האנשים מאובחנים כחולי צליאק רק בבגרותם.
מחלת הצליאק היא מחלה כרונית, כלומר הסימנים יכולים להיעלם ולחזור שוב למשך כל החיים.
ילד החולה במחלת הצליאק עלול להרגיש עייפות ועצבנות. לכמה מהילדים מופיעה גם פריחה בעור ופצעים בפה. לעתים לא יראו שום סימנים למחלה אלא רק אחרי תקופה של לחץ, כמו למשל פציעה או מחלה.

איך אני יודע אם חליתי בצליאק?
אם אתה סובל משלשולים, כאבי בטן, ירידה במשקל או באחד מהסימנים שהוזכרו בפרק הקודם – עליך לגשת ולהיוועץ ברופא. הרופא בדרך כלל ישלח אותך לבדיקת דם על מנת לאבחן את המחלה.
אם בבדיקת הדם יסתבר שיש יסוד להניח שזוהי אכן מחלת הצליאק, הרופא ישלח אותך לגסטרואנטרולוג (רופא המתמחה במחלות במערכת העיכול).  הרופא המומחה יחליט ככל הנראה לקחת דגימה קטנה מן המעי ולבדוק אותה תחת מיקרוסקופ – לפעולה זו קוראים ביופסיה. בזמן הביופסיה הרופא נותן לך תרופה על מנת שתרגיש נוח במהלך הבדיקה.
אם אבחנו אצלך את מחלת הצליאק עומד בפניך האתגר להכיר מאכלים ומזונות המכילים גלוטן. יש להניח שלא תזכור את כולם בעל פה ולכן מומלץ להכין רשימה של המזונות שתימצא איתך כל הזמן. אם אתה אוכל במסעדה תוכל לבחור לך את המאכלים שאינם מכילים גלוטן.
די מהר תהפוך למומחה למזונות ללא גלוטן!
הנה שאלה לדוגמא: איזה מהמאכלים מכיל גלוטן?
– פיצה
– שניצל
– פסטה
אם ענית שכל השלושה מכילים גלוטן – אתה צודק! פיצה וודאי מכילה גלוטן כי היא עשויה מבצק. שניצל מכיל גלוטן כי הוא מצופה בפירורי לחם. אבל האם ידעת שגם צ'יפס מכיל לפעמים גלוטן? פסטה מכילה גלוטן כי היא עשויה מחיטה.
בארץ קיימות חנויות המתמחות במוצרי מזון ללא גלוטן. לעיתים ניתן להשיג את המזונות הללו גם בסופרים השונים.
מלבד המזונות המכילים גלוטן צריך גם להישמר ממזונות הנגועים בגלוטן – כלומר שהכינו אותם ליד מוצרים המכילים גלוטן.  זה יכול להתרחש גם אצלך בבית – למשל שימוש בטוסטר אובן שיש בו פירורי לחם, שימוש בממרח שנשארו בו פירורי לחם ועוד דוגמאות.

אם אובחנה אצלך מחלת הצליאק עדיף שיהיה לך טוסטר משלך וחמאה, מרגרינה, או גבינה לבנה שרק אתה תשתמש בהם.
כמה מהמזונות המוכנים בתעשיית המזון הוכנו בצד מזונות המכילים גלוטן ולכן יש להישמר מהם. הוריך יעזרו לך באיתור מזונות מוכנים שעליהם כתוב "לא מכיל גלוטן".

מזונות מעובדים שכדאי להישמר מהם, אלא אם מוודאים שאינם מכילים גלוטן:
– תערובות אורז מוכנות
– נקניקיות
– משקאות שוקו
– מרקים מוכנים

אם אובחנת כחולה בצליאק אין זה אומר שעליך לוותר על המאכלים האהובים עליך! זה רק אומר שיש לעבור לסוג שונה של מזונות שאינם מכילים גלוטן. תוכל למצוא קבוצות דיון ותמיכה של חולי צליאק במקום מגוריך, או אפילו באינטרנט. כאן תוכל למצוא להתעדכן בדברים חדשים, לקבל מתכונים טעימים, כתובות מומלצות של חנויות והרבה טיפים שיוכלו לעזור לך.

כתובת טובה שתוכלו להיעזר בה היא עמותת הצליאק בישראל  http://www.celiac.org.il

שתפו, עקבו אחרינו וסמנו לייק:
Follow by Email
WhatsApp