השמנת "אגס" אינה בריאה יותר מהשמנת "תפוח"

השמנת "אגס" אינה בריאה יותר מהשמנת "תפוח"

 

 

מחקר שפורסם ב-10 בינואר 2013 במהדורה המקוונת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism , מצא כי השמנת "אגס" אינה בריאה יותר בהשוואה להשמנת "תפוח".

הסברה שרווחה במשך שנים רבות הייתה כי אנשים בעלי "מבנה תפוח" – מבנה המאופיין בהשמנה מרוכזת סביב הבטן – מצויים בסיכון מוגבר יותר למחלות לב וסוכרת בהשוואה לאנשים בעלי "מבנה אגס" – מבנה המאופיין בריכוז השומנים סביב למותן ולירכיים.

תוצאות המחקר הראו כי השומן שנאגר באזור הישבן מפריש חלבונים שעלולים לגרום לדלקת ולמצב טרום-סוכרתי הידוע בשם תסמונת מטבולית.

תסמונת מטבולית כוללת קבוצה של גורמים המכפילים פי 5 את הסיכון למחלות לב ולסוכרת. גורמי הסיכון כוללים היקף מותניים גדול, רמות נמוכות של הכולסטרול "הטוב" (HDL כולסטרול), רמות גבוהות של טריגליצרידים וסוכר בדם ויתר לחץ דם .

במחקר השתתפו 45 איש עם תסמונת מטבולית התחלתית – אובחנו ב- 3 גורמי סיכון לפחות, בהשוואה לקבוצה של 30 איש שהיו להם פחות מ-2 גורמי סיכון לתסמונת מטבולית.
בין שאר הפרמטרים בדקו החוקרים בדקו חלבונים שהופרשו מרקמת השומן. התוצאות הראו שינויים בהפרשת החלבונים שהופרשו מהשומן סביב לישבן; הפרשה מוגברת של חלבון בשם chemerin והפרשה מופחתת של חלבון בשם omentin-1. מחקרים קודמים מצאו כי שני החלבונים הללו קשורים לגורמי הסיכון המוכרים לתסמונת מטבולית.

שתפו, עקבו אחרינו וסמנו לייק:
Follow by Email
WhatsApp