משמינים מעודף אינסולין

משמינים מעודף אינסולין

insulin_obesity

 

 

מחקר שפורסם במהדורת אוגוסט 2014 של כתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences מצא קשר הדוק בין רמות אינסולין לבין השמנה.

עכברים שקיבלו רמות גבוהות של אינסולין, הניתן לבני אדם בד"כ במטרה לאזן את רמות הסוכר או את התנגודת לאינסולין בסוכרת מסוג 2, גרם להם להשמנת יתר. הניסוי נעשה בעכברים מהונדסים שהיו חסרים את הקולטן להורמון הנקרא גלוקגון.

על פי הערכת ארגון הבריאות העולמי (WHO), כיום מצויים בעולם  347 מיליון איש הסובלים מסוכרת, 90% מהם מסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 הייתה נפוצה בעיקר בקרב מבוגרים, אולם כיום היא נפוצה גם בקרב ילדים ונוער. מחלת הסוכרת עלולה להיות מלווה בסיבוכים כגון סיכון מוגבר למחלות לב ושבץ, נזק עצבי ומחלות עיניים.

גלוקגון הוא הורמון המעודד את הכבד ליצר גלוקוז ולהעבירו למערכת הדם, בדרך זו הוא מבטיח אספקה תקינה של "דלק" (גלוקוז) למוח. אינסולין חוסם את ההפרשה והפעילות של גלוקגון ומאלץ את הגוף לקחת גלוקוז ממערכת הדם.

חולים הסובלים מסוכרת מסוג 2 אינם מגיבים כראוי לאינסולין, הם מפרישים כמויות גדולות של גלוקגון הגורמת לכבד ליצר יותר גלוקוז ולהעלות את רמתו בדם.

אינסולין גם מאותת לגוף לייצר שומן. העכברים שקיבלו מנות גדולות של אינסולין במטרה לאזן את רמות הסוכר גם עלו במשקל. לדברי ד"ר מיכאל רות', שעמד בראש המחקר, ממצעים אלו מראים כי רמות גבוהות של אינסולין המצויות באנשים המפתחים תנגודת לאינסולין וסוכרת מסוג 2, תורמות להשמנת יתר ולסיבוכים הקשורים בה.

ד"ר רות' מזהיר כי אם התופעה מתרחשת גם בבני אדם על הרופאים לשקול מחדש טיפול אינטנסיבי באינסולין באנשים שמנים הסובלים מהיפרגליקמיה (רמות גבוהות של סוכר בדם) ומהיפראינסולינמיה (ייצור מוגבר של אינסולין). עוד מראה המחקר כי דיכוי מערכת הגלוקגון עשוי למנוע היפראינסולינמיה מבלי לגרום לסוכרת. החוקרים מצאו כי דיכוי גלוקגון בעכברים שמנים עם סוכרת מסוג 2, גרם לרמות הסוכר בדם לחזור לערכים תקינים.

ההורמונים גלוקגון ואינסולין בד"כ מנטרלים זה את זה כחלק ממאמץ ממושך לייצב את רמות הסוכר בדם. גלוקגון מיוצר ומופרש בלבלב בתגובה לריכוז נמוך של אינסולין בדם ומנגד, רמות גבוהות של אינסולין בדם מדכאות הפרשה של גלוקגון. מתן אינסולין בסוכרת מסוג 2 גורם להפרת האיזון העדין בין שני ההורמונים. האינסולין העודף גורם לגוף לייצר עודף שומן.

לדעת החוקרים, ממצאים חדשים אלו מראים כי רמות אינסולין גבוהות עלולות להחמיר את המצב בסוכרת מסוג 2,. הטיפול האופטימלי לדעתם הוא הגבלה בדיאטה והפחתת רמות הגלוקגון.

 

 

 

 

שתפו, עקבו אחרינו וסמנו לייק:
Follow by Email
WhatsApp