פעילות גופנית קיצונית עלולה לגרום להרעלת דם

פעילות גופנית קיצונית עלולה לגרום להרעלת דם

extreme-exercising

 

פעילות גופנית מאומצת מאוד עלולה לגרום להרעלת דם באנשים שלא התאמנו כראוי לפני הפעילות.
כך על פי מחקר חדש שהתפרסם ביוני 2014 בשני כתבי עת: International Journal of Sports Medicine, ו- Exercise Immunology Reviews.

במחקר השתתפו ספורטאים שלקחו חלק באירועי ספורט קיצוניים, לדוגמא, יומיים רצופים של אולטרה מרתון (כינוי כולל לריצות שאורכן עולה על זה של ריצת מרתון – 42.195 ק"מ) ואולטרה מרתון רב-שלבי, שניהם למרחק של 230 ק"מ.

החוקרים נתחו 17 דגימות דם של רצי האולטרה מרתון ו-19 דגימות דם של הרצים במרתון הרב שלבי. דגימות הדם נלקחו בסמוך לזינוק ובסיום הריצה והשוו לדגימות שנלקחו מקבוצת הבקרה.

במרבית דגימות הדם של הנחקרים נמצאו סמנים הדומים מאוד לאלח דם (Sepsis), שהוא מצב רפואי חמור שאם לא אובחן וטופל כהלכה, עלול להיות קטלני. לדברי ראש צוות המחקר, פעילות גופנית ממושכת ומאומצת גורמת לשינוי בקיר המעי, כתוצאה מכך משתחררים אנדוטוקסינים (רעלנים) ממערכת העיכול לזרם הדם. רעלנים אלו מעוררים לפעולה את המערכת החיסונית הגורמת לתגובה דלקתית מערכתית.

מנגד גילו החוקרים, כי בקרב ספורטאים שהתכוננו למירוץ בצורה הדרגתית וראויה פתחה המערכת החיסונית מנגנון שביטל את ההשפעה הבריאותית השלילית של הרעלן.

לסיכום מדגיש החוקר הראשי, כי כל פעילות גופנית הנמשכת מעבר ל-4 שעות נחשבת לפעילות מאומצת. אירועים כמו אולטרה מרתון ואיש הברזל הפכו לפופולריות יותר בשנים האחרונות ולכן חשוב להדגיש כי מרוצים מסוג זה מחייבים אימוני הכנה הדרגתיים.

 

 

 

שתפו, עקבו אחרינו וסמנו לייק:
Follow by Email
WhatsApp