שומנים

שומנים

[ad#כולסטרול]

כמה שומן מומלץ לאכול?    סוגי שומן     למה צריך לאכול שומן?

שומן הוא מרכיב חשוב בתזונה היומית.  בחלק מן המזונות לא נמצא כמעט שומן לדוגמא בפירות ובירקות.  במזונות אחרים יש שומן בשפע לדוגמא אגוזים, שמנים, חמאה ובשר בקר.

שומן הוא מרכיב חיוני בתפריט ולאו דווקא דבר שיש להיזהר ממנו. פעוטות וילדים קטנים זקוקים למנה יומית של שומן בתפריט שלהם כדי לאפשר התפתחות תקינה של המוח ומערכת העצבים.  זאת הסיבה שעדיף לתת לילדים קטנים חלב 3% ולגדולים יותר (מגיל שנתיים ואילך) אפשר לתת חלב 1% או 0% שומן.

כמה שומן מומלץ לאכול?
מומחים ממליצים:
ילדים בגילאי 8-6:    60-48 גרם שומן ליום
ילדים בגילאי 12-9:  75-60 גרם שומן ליום
צריכת השומן אצל ילדים מגיעה לכ-27% מצריכת הקלוריות היומית שלהם.
רצוי להסתכל בסימון התזונתי על מנת לראות כמה גרם שומן יש במנת הגשה אחת.

סוגי שומן
וודאי ראית שעל כמה מוצרים כתוב "ללא שומן", "שומן מופחת" או "דיאט".  דיאטות דלות בשומן מומלצות לאנשים עם בעיות בריאותיות ומסייעות לאלו המעוניינים לרדת במשקל. חשוב גם לדעת שלא כל השומנים מזיקים – ישנם שומנים שיש להם ערך תזונתי גבוה והם תורמים לבריאות.  וגם… יש בונוס נוסף – ככל שיש יותר שומן במזון אנו מרגישים שבעים יותר וכך זקוקים לפחות אוכל.
אין זה אומר שתפריט שיש בו שומן רב הוא טוב בשבילך. אז בו נעשה קצת סדר בדברים ונפרט את סוגי השומנים הקיימים, יתרונותיהם וחסרונותיהם.

שומנים רוויים – שומנים אלו נמצאים בבשר ובשאר המזונות מן החי (ביצים, חלב – מלבד חלב רזה, גבינות ועוד).  שומן רווי נמצא גם בשמן קוקוס ובשמן תמרים שמשתמשים בהם לעיתים קרובות במיני מאפה קנויים.  אכילה רבה מידי של מזונות המכילים שומן רווי עלולה לגרום לעלייה ברמת הכולסטרול בדם ובסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם בעתיד.
שומנים בלתי רוויים –  שומנים אלו נמצאים בחלק מן הצמחים ובדגים.  השומנים הבלתי רווים המומלצים הם שמן קנולה, שמן זית, שמן בוטנים, דגי טונה וסלמון.  שמנים אלו תורמים לבריאות הלב וכלי הדם.
שומני טרנס – בוודאי שמת לב שעל חלק מן המוצרים מופיע תווית מודגשת המציינת שהמוצר הוא "ללא שומן טרנס". שומני טרנס ניתן למצוא למשל במרגרינה – ככל שהמרגרינה קשה יותר יש בה יותר שומני טרנס. שומני טרנס נמצאים גם בחטיפים רבים, דברי מאפה ומאכלים מטוגנים.
כמו שומנים רווים, גם צריכה מוגזמת של שומני טרנס מעלה את רמות הכולסטרול בדם ומסכנת את בריאות הלב לאורך השנים.

למה צריך לאכול שומן?
שומן עוזר לילדים לצמוח ולהתפתח באופן נכון ובריא.  שומן נותן לגופנו אנרגיה, ועוזר לגוף לספוג כמה ויטמינים חיוניים. השומן גם מסייע בבניית הורמונים ושומר על רקמת מערכת העצבים בגוף.

השומן איננו אויב הגוף – צריך רק לבחור את השומן הטוב יותר ולאכול אותו בכמות המומלצת ולהפוך את ה"אויב" לידיד אמיתי!

שתפו, עקבו אחרינו וסמנו לייק:
Follow by Email
WhatsApp