בוטוליזם

בוטוליזם

[ad#בוטוליזם]

למה עלול הבוטוליזם לגרום?   איך מטפלים בבוטוליזם?   איך מונעים בוטוליזם?

מהו בוטוליזם?
בוטוליזם היא הרעלת מזון קשה אבל למרבה המזל – גם מאוד נדירה.  בוטוליזם עלול להיגרם בתהליך שימור מזונות. אם מישהו מחליט לשמר ירק או פרי שגדל בקיץ, על מנת שיוכל לאכול אותו גם בחורף, עליו לבשל את הפרי או הירק בטמפרטורה גבוהה כך שכל החיידקים שעלולים להזיק, יושמדו.
הבוטוליזם הוא חיידק שנקרא קלוסטרידיום בוטולינום המפריש רעלן (חומר רעיל). רעלן זה מופרש למחזור הדם ונדבק לתאי עצב האחראים לפעולת השרירים.  התופעות של בוטוליזם יכולות להופיע משמונה שעות עד שמונה ימים מרגע שאכלת מהמזון הנגוע נאכל.
מקרים של בוטוליזם נפוצים יותר דווקא אצל תינוקות כיוון שמערכת העיכול שלהם עדיין לא מפותחת מספיק כדי להגן עליהם מפני חיידקים מזיקים. אחד המזונות העלולים לגרום לבוטוליזם אצל תינוקות הוא דבש ולכן קיים איסור לתת דבש לתינוקות מתחת לגיל שנה.

למה עלול הבוטוליזם לגרום?
הבוטוליזם גורם להפסקת פעולת השרירים. מי שמאובחן בהרעלה זו צריך לקבל טיפול רפואי מיידי. ככל שהרעלן מתפשט יותר בגוף הוא מחליש שרירים נוספים. קיימת הרגשה של בחילה קשה ולעיתים גם הקאות. סימנים נוספים לבוטוליזם:
קושי בבליעה
קושי בדיבור
תחושה של כובד בעפעפיים
ראייה מטושטשת
קשיים בנשימה

איך מטפלים בבוטוליזם?
אם קיים חשד לבוטוליזם הרופא ידאג לביצוע בדיקת דם וצואה לראות אם אמנם הרעלן קיים.  קיימות בדיקות נוספות שהרופא יבצע כדי לוודא שאכן מדובר בהרעלת בוטוליזם.
במקרה של בוטוליזם יש להתאשפז בבית החולים למעקב ולקבלת טיפול רפואי מתאים.

איך מונעים בוטוליזם?
ילדים אמנם לא אחראיים לשימור מזונות בבית… אבל הם בהחלט יכולים לעדכן את המבוגרים בצעדים בהם לנקוט על מנת להישמר מבוטוליזם.  אם יש במשפחתך תינוקות – חשוב שתיידע את אימא או אבא על האיסור לתת דבש לתינוקות מתחת לגיל שנה.
הדבר החשוב שאתה יכול לעשות בעצמך הוא כמובן… לרחוץ ידיים!

שתפו, עקבו אחרינו וסמנו לייק:
Follow by Email
WhatsApp