האם הרגלי אכילה של שומנים וסוכרים דומים להתמכרות?

האם הרגלי אכילה של שומנים וסוכרים דומים להתמכרות?

 

 

 

 

אכילה של מזונות עשירים בשומן ובסוכר גורמים לשינויים במוח הדומים לאלו המתרחשים בהתמכרות לסמים ואלכוהול. שינויים אלו מתרחשים עוד לפני העלייה במשקל.  ממצאים אלו פורסמו במחקר שהתפרסם ב-12 לדצמבר 2012 במהדורה המקוונת של  The International Journal of Obesity. לדברי ד"ר סטפני פלטון שניהלה את המחקר, הוא בוצע בעכברי מעבדה שמוחם דומה בהיבטים רבים למוח האדם. הסתבר כי עכברים שהוזנו בדיאטה עשירה בסוכרים ושומנים הגיבו באופן שונה בהשוואה לעכברים שהוזנו בדיאטה רגילה.

העכברים שהוזנו בדיאטה עשירה בסוכרים ושומנים הראו סימנים של דיכאון וחרדה. יתירה מזאת, במוחם נצפה גם שינוי כימי. אחת המולקולות שהחוקרים התעניינו בה במיוחד היא דופמין. דופמין גורם להרגשה טובה ומחזק את ההתנהגות הדרושה להשגתה (בדיוק כמו בשימוש בסמים).  עוד נצפו באותם עכברים רמות גבוהות של קורטיקוסטרואידים שהם הורמונים הגורמים לעלייה במתח וחרדה.

לדברי ד"ר פלטון, שינויים אלו מסבירים את הדיכאון והחרדה שהתלוו לאכילה. תוצאות המחקר הם חומר חשוב להבנה של היחסים בין דיאטה, גוף ונפש וכיוון אפשרי לסייע לאנשים פסיכולוגית לאמץ הרגלי אכילה בריאים, בלי שום קשר למשקלם הנוכחי.

שתפו, עקבו אחרינו וסמנו לייק:
Follow by Email
WhatsApp