הורים – אל תציקו לילד על משקלו

הורים – אל תציקו לילד על משקלו

parents-kids-weight

 

ילדים להורים המאמינים כי הם סובלים מעודף משקל – בין אם הם אכן סובלים מעודף משקל ובין אם לאו – יעלו בסופו של דבר במשקלם. כך על פי מחקר שהתפרסם בכתב העת Pediatrics במהדורת מאי 2016.

במסגרת המחקר החדש, החוקרים בחנו את התוצאות של פרויקט מחקר אוסטרלי שעקב אחר יותר מ -3,500 ילדים והוריהם. החוקרים עקבו אחר הילדים והוריהם מגיל 4 עד גיל 13 שנים, במרווחים של שנתיים. ההורים (97% מהם אימהות בלבד) נתבקשו לענות על השאלה כיצד הם מתייחסים למשקל ילדיהם.

בגילאים 4-5 שנים היו ¾ מהילדים במשקל תקין. 20% מהילדים סבלו מעודף משקל אולם הוריהם סברו שבאופן כללי משקלם תקין. במשך השנים ילדי ההורים שסברו שילדם סובל מעודף משקל נטו לעלות יותר במשקלם.

המדד למשקל תקין נקבע באמצעות מדד מסת הגוף (BMI) המשמש הערכה גסה של כמות השומן בגוף המבוססת על גובה ומשקל. בילדים הערכה זו מתבססת גם על מין וגיל.

במחקר לא מצוין בכמה עלה ה-BMI כאשר ההורים סברו שילדם סובל מעודף משקל, אלא שקיים קשר בין תפיסת ההורים את משקל ילדיהם לבין העלייה במשקלם.

המחקר גם לא סיפק נתונים על מספר הקילוגרמים שעלו הילדים. לדברי אחת ממחברי המחקר, קשה מאוד לכמת את מספר הקילוגרמים העודפים בילדים משום שהם עדיין בתהליך גדילה והעלייה במשקל תלויה גם בגובה.

לדברי החוקרים, אחת הדרכים להסביר את התופעה היא הדרך בה אנו מתמודדים עם עודף משקל בבגרותנו. בבגרות, אנשים המרגישים סטיגמות בשל עודף משקל נוטים לאכול יותר ולהימנע מפעילות גופנית. מנגנונים דומים עשויים לפעול גם בילדות. בנוסף, גם אם הורים מנסים להגביל את צריכת המזון של ילדיהם, ילדים עשויים להתמרד ובהמשך לאכול יותר

לדברי דסטין דנקן, פרופסור לבריאות הציבור באוניברסיטת ניו יורק, הורים המתייחסים באובססיביות למשקלם עלולים להעביר זאת לילדיהם. דבר שעלול לפגוע בבריאותם הנפשית ולגרום להם "להתמודד" עם הקושי באמצעות אכילת מופרזת. לדבריו קיימים מעט מאוד מחקרים הדנים בדרכים היעילות בהם הורים יכולים לסייע לילד בהתמודדות עם עודף משקל. נדרשים מחקרים נוספים כדי לעזור להורים לתקשר עם ילדיהם בכל הנוגע למשקלם.

ומה מומלץ להורים לעשות בינתיים?
פרופסור דנקן ממליץ להורים לדבר עם הילדים על נושאים הקשורים באופן כללי לבריאות ולא להתמקד ספציפית בנושא המשקל. עליהם להדגיש את החשיבות של אכילה בריאה ופעילות גופנית לבריאות כללית ולספק שפע של הזדמנויות ליישם זאת בחיי היומיום של ילדיהם.

שתפו, עקבו אחרינו וסמנו לייק:
Follow by Email
WhatsApp