15 מזונות מהם יש להימנע לאחר פעילות גופנית

15 מזונות מהם יש להימנע לאחר פעילות גופנית

בין אם זה עתה סיימתם אימון מפרך במכון הכושר, או ריצה של 5 ק"מ, אתם זקוקים למזון במטרה להאיץ את תיקון השריר ולשמר את קצב חילוף החומרים. עליכם לאכול את החלבונים והפחמימות המתאימים (כמו עוף בגריל, ירקות ומוצרים מחיטה מלאה) ולהימנע ממזונות שיבטלו את העבודה הקשה שהשקעתם במהלך האימון.
לפניכם 15 מזונות מהם יש להימנע לאחר פעילות גופנית:

  1. ירקות טריים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כולנו מודעים ליתרונות הבריאותיים של ירקות ולהשפעתם על בריאותנו. ירקות כמו גזר, סלרי וברוקולי נחשבים לחטיף בריא, אולם לאחר פעילות הם מועילים יותר כאשר מבשלים ואוכלים אותם בשילוב אוכל בריא. ירקות טריים אינם מספקים מספיק "דלק" (קלוריות) על מנת לסייע לגוף לשחזר את האנרגיה החסרה ואת קצב חילוף החומרים שאבד במהלך הפעילות הגופנית. עם זאת, אם אתם מעדיפים לאכול ירקות לא מבושלים טבלו אותם במטבל עשיר בחלבונים, כמו יוגורט טבעי.

 

2. מזונות מטוגנים

לעתים נדמה לכם ש"בזבזתם" מספיק קלוריות ומגיע לכם להתפנק במזון מטוגן. אולם מהר מאוד יסתבר לכם שלא כדאי להיכנע לפיתוי… הימנעו מאכילת מזונות עשירים בשומן כמו צ'יפס או המבורגר לאחר פעילות גופנית. הריגוש שתרגישו לאחר אכילת מזון מטוגן, יעלם במהירות ויותיר אתכם ללא רווח תזונתי אך עם הכרח לבצע אימון נוסף כדי לשרוף את עודף הקלוריות והפחמימות אותם אכלתם בשקיקה.

 

3. חטיפי צ'יפס

 

חטיפי צ'יפס מכילים כמויות גדולות של מלח. לאחר הפעילות אתם עלולים לחוש תשוקה עזה למזון מלוח, בעיקר אם איבדתם כמויות גדולות של מלח בהזעה. אכילת חטיפים מלוחים גורמת לירידה ברמות האשלגן בגוף. אשלגן הוא אלקטרוליט שרמתו בגוף יורדת במהלך פעילות גופנית.  מסיבה זו חשוב לאכול מזונות שיעלו את רמתו ולא מזונות עשירים במלח שיפחיתו את רמת האשלגן.

 

4. פיצה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שמרו את הפיצה להזדמנות אחרת!  הגבינה הצהובה בפיצה מכילה שומנים לא בריאים שהגוף מתקשה לעכל. כמו כן, פיצה בקוטר של כ-25 ס"מ מכילה כ-1,200 קלוריות(!) שהם למעלה ממחצית ההמלצה הקלוריות היומית לנשים (כ-2,000 קלוריות). לא תודה!

 

5. משקאות תוססים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יש להניח שלאחר פעילות גופנית תהיו צמאים מאוד – שתו מים והימנעו משתיית משקאות תוססים. משקאות אלו מכילים כמויות לא מבוטלות של סוכר וכימיקלים, אין להם כל ערך תזונתי והם עלולים לגרום לעששת. משקאות הדייאט אינם עדיפים – גם הם מכילים רמות גבוהות של כימיקלים וממתיקים מלאכותיים. אם בכל זאת שתיתם מים ואתם מרגישים צורך לגוון את השתייה – בחרו במשקאות המכילים פחמימות וחלבון, כמו, לדוגמה, קקאו דל שומן.

 

6. שוקולד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שוקולד עשיר בסוכר ובקלוריות. האופוריה שתרגישו לאחר אכילת שוקולד, או שתיית קקאו ממותק, לא תימשך זמן רב. גופכם צריך להיטען מחדש באמצעות אכילת מזונות שיגבירו את חילוף החומרים ויסייעו בבניית השריר. אכילת שוקולד לאחר פעילות אינה תורמת לגוף דבר, נהפוך הוא, יש לה השפעה שלילית על משטר האימונים שלכם.

 

7. מאפים

 

לאחר אימון גופני קשה, רמות הסוכר (גלוקוז) בדם יורדות וגופכם זקוק לפחמימות. אולם אין הכוונה "להתנפל" על מאפים. לשומנים המצויים במאפים (כמו קרואסון, רוגעלך וכו') השפעה מזיקה על הלב. כמו כן, מרבית דברי המאפה עשירים בסוכר ובקלוריות. לתגבור רמת הפחמימות בגוף לאחר פעילות גופנית מומלץ, לדוגמה, על אכילת פרוסת לחם מחיטה מלאה מרוחה בחמאת בוטנים שתותיר אתכם שבעים.

 

8. חטיפי אנרגיה

 

רבים נוטים להתבלבל כאשר מדובר בשילוב חטיף האנרגיה בדיאטת האימונים שלהם. חטיפי אנרגיה יש לאכול לפני האימון ולא אחריו כיוון שהם מספקים את "הדלק" לו אתם זקוקים במהלך האימון. בדרך זו, כל הסוכרים, שחטיפי האנרגיה מלאים בהם, "נשרפים" במהלך האימון. אם תאכלו חטיפי אנרגיה לאחר האימון, תגרמו לירידה בקצב חילוף החומרים שלכם ולעידוד יצירת שומנים. בנוסף, חטיפי האנרגיה לאחר אימון יספקו לכם אנרגיה כאשר אינכם זקוקים לה עוד, ועלולים אף לגרום לכם לקשיי הירדמות.

 

9. משקאות אנרגיה

energie drinks

 

בדומה לחטיפי אנרגיה, משקאות אנרגיה אינם מומלצים לשתייה לאחר האימון. משקאות אנרגיה אינם מספקים נוזלים לגוף, הם עשירים בקפאין ומוגזים, מה שעלול לגרום לתחושה של נפיחות והאצת קצב הלב. משקאות אנרגיה מכילים רמות גבוהות של סוכר וממתיקים מלאכותיים. אם אינכם עוסקים בספורט מקצועני עדיף לשתות מים ולהימנע ממשקאות אנרגיה לפני ואחרי אימון.

 

10. זרעי פשתן

זרעי פשתן

 

למרות שזרעי פשתן הם בריאים ויעילים לירידה במשקל, מומלץ להימנע מהם מיד לאחר פעילות גופנית. זרעי פשתן עשירים בסיבים תזונתיים ועלולים לגרום לתחושה של נפיחות. זרעי פשתן ומזונות אחרים שעשירים בסיבים תזונתיים עדיף לאכול שעתיים לפני או שעתיים אחרי פעילות גופנית.

 

11. מאכלים חריפים

gentso-hot

 

אם אתם מחסידי המאכלים החריפים, ייתכן שתרצו לאכול אותם לאחר הפעילות. החריפות והחום המתלווים למאכלים אלו עלולים לגרום לצרבת ולבעיות בעיכול המזון, לא תחושה שהיינו רוצים להרגיש לאחר המאמצים שהשקענו באימון…

 

12. אבוקדו

avocados

 

אבוקדו מכיל כמות נכבדה של ויטמינים ומינרלים ונחשב ל"מזון על". אבוקדו עשיר בשומנים (שומנים חד בלתי רווים הנחשבים לשומנים בריאים) ולכן לא מומלץ לאכול אותו מיד לאחר הפעילות. אם חשקה נפשכם באבוקדו, או במזונות אחרים שעשירים בשומנים חד בלתי רוויים, אכלו אותם שעתיים לפני או שעתיים אחרי פעילות גופנית.

 

13. חטיפי גרנולה

Granola-Bars

 

הודות לפרסום רחב ויעיל אנו נוטים לחשוב שכל חטיפי הגרנולה הם בריאים ומומלצים לאכילה לאחר פעילות גופנית. במציאות מרבית חטיפי הגרנולה מכילים מרכיבים לא בריאים וחסרי כל ערך תזונתי כמו סירופ תירס, שומני טרנס ומלח, אשר הגוף מתקשה לעכל. מומלץ לקרוא את תווית המזון על גבי האריזה לפני הקנייה כדי לוודא שהחטיף לא מכיל מרכיבים לא רצויים. בכל מקרה אחרי אמון מומלץ לאכול פרי, כמו בננה לדוגמה.

 

14. גבינה צהובה

Cheese

 

אם אתם נמנים על חובבי הגבינות הצהובות, יש להניח שתרצו להכין לכם טוסט עם גבינה צהובה לאחר האימון. אמנם גבינה צהובה היא מקור טוב לחלבון, שהגוף זקוק לו לאחר אימון, אולם היא גם עברה תהליך של עיבוד וכמות השומן בה גבוהה. אם אתם בכל זאת כמהים לגבינה צהובה בחרו בגבינה בריאה יותר כמו מוצרלה ושלבו את אכילתה בלחם מחיטה מלאה לאספקה בריאה של חלבון ופחמימות לאחר האימון.

 

15. בשר מעובד

processed-meat

 

מומלץ להימנע לחלוטין מאכילה של בשר מעובד (נקניקים ונקניקיות) לאחר אימון גופני. בשר מעובד מכיל כמות רבה של שומנים לא בריאים, חומרים משמרים ומלח שעלול לגרום להתייבשות לאחר פעילות. בחרו בבשרים עשירים בחלבון ודלים בשומן כמו עוף או סלמון.

שתפו, עקבו אחרינו וסמנו לייק:
Follow by Email
WhatsApp